Vrutů najdeme dnes mnoho nejrůznějších druhů. To, který si vybereme, závisí především na účelu, pro který jej potřebujeme, především pak na tom, jak odolný musí být a také na to, jaké materiály a jak těžké jim chceme spojovat. Je pak jasné, že některé druhy budou používané častěji, než jiné. Zatímco v dílně či v truhlářství narazíme především na ty menší, ve stavebnictví potřebujeme jiné druhy.
Zde se pak často využívají konstrukční vruty. Ty jsou určeny na spojování velkých, těžkých kusů dřeva. Jsou proto delší a silnější než ty, se kterými se setkáme v dílně. Tím zajišťují jak pevnější spojení, tak i delší životnost.
Jejich výhodou je mimo jiné také odolnost vůči vnějším vlivům, především pak počasí. Ačkoliv je totiž dřevo dobrým teplotním izolátorem a často je proti vlhkosti chráněno nátěrem, neznamená to, že tato opatření jsou dokonalá. Rozdíly teplot, kterým bude vrut vystaven v zimě versus uprostřed léta je v tomto případě skutečně velký, nehledě na to, že časem do dřeva nějaká ta vlhkost pronikne, ať se nám to líbí, nebo ne. A tomu všemu je uzpůsoben.
Z výše uvedeného je jasné, že největší uplatnění najde při stavbách dřevostaveb, ať už se jedná o kůlnu či dům. Jen málokdo o tom přemýšlí, avšak i zde musí být jednotlivá prkna spojena vruty, aby držela při sobě, a ideálně na mnoha místech. Přitom všem se samozřejmě počítá s dlouhou životností, a to v řádu desítek let.
I to je důvod, proč bychom v takovém případě měli zvolit specializované vruty namísto těch univerzálních. Je totiž sice pravdou, že dřevěný dům si jen málokdo z nás staví svépomocí, avšak u kůlny je to často něco jiného. A pokud nechceme, aby nám naše stavba spadla při silnějším větru na hlavu (to je další faktor, se kterým musíme počítat), je nutné, aby vše bylo provedeno tím nejlepším možným způsobem. Jen pak nám totiž bude ona stavba skutečně dlouho sloužit.