Pamatujete si na doby, kdy naše babičky, možná i ještě maminky šily a šily dobře? Dokázaly ušít prakticky cokoliv a z jakékoliv látky. Většinou minimálně jeden člověk z rodiny uměl šít, protože kdysi na to byla i škola a většinou mladé ženy se učily být švadlenou. Víme všichni, že nyní už taková škola neexistuje a holky většinou chodí na gymnázium nebo na zdravotnickou školu a podobně. Žádná škola pro švadleny neexistuje, možná už by tam nikdo ani nechodil, protože toto řemeslo je nyní jen pro opravdu velmi úspěšné a známé návrhářské značky, jinak si jako švadlena moc škrtnete.
Navíc šít se může naučit každá, i tak se to ale neděje a lidé už většinou neumí šít. Je to způsobeno tím, že ani není třeba šít, navíc pokud se nám něco roztrhne, tak si většinou koupíme něco nového a je nám jedno, že bychom to mohli za pár korun spravit jen s jehlou a nití https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/nite a nosit to vesele dál. My si ale radši koupíme další kousek oblečení a tamten zahodíme. Přitom má v sobě jen díru. Celkově lidé hodně plýtvají oblečením. Je to hlavně proto, že se v Číně vyrábí kvanta oblečení a my jako poslušné ovečky kupujeme vše, co je produkováno, přitom kdybychom si to nekupovali, tak se toho tolik ani nevyrábí.
Je to ale za pár korun a lidem se to líbí, tak se to pořád vyrábí a je tady oblečení až až. Vyhazuje se ho opravdu mnoho a někteří mají ve skříni přímo kousky, které v životě snad ani jednou neměli, což je hodně smutné. Takové kousky by si neměli tedy ani kupovat, je to příšerné a zbytečné plýtvání. Dříve to tak nebylo a na oblečení se muselo čekat. Pokud jste navíc chtěli něco, co zrovna bylo ve světě in, museli jste právě poprosit někoho, kdo šil, aby vám takový střih ušil. A možná proto toho bylo tak málo, lidé si toho navíc více vážili. Dnes paradoxně vše, co si člověk ušije sám nebo nechá ušít stojí opravdu dost peněz a tak lidé bohužel raději sáhnou po tričku v obchodě za pár korun.