Plánujete výstavbu rodinného domu a rozhodujete se mezi zděným domem na klíč, anebo dřevostavbou? Dáte-li přednost zděnému přízemnímu bungalovu, kromě úžasného a velmi líbivého vzhledu nepochybně získáte další výhody.
Prodyšnost zdiva
Lidé si již před staletími stavěli obytné domy z kamenů, protože si byli vědomi, že právě kámen velmi dobře absorbuje tepelnou energii. Silná kamenná zeď, v zimě vyhřátá topným systémem, dokáže udržet značné množství tepla, a to i bez nutnosti izolace stěn polystyrenem. Výhodou zděných staveb z kamene, celistvých i dutých cihel a pórobetonových tvárnic je také velká prodyšnost materiálu, a v kombinaci například s minerální či celulózovou tepelnou izolací budete obývat dům, kde se neudrží plísně ani vlhkost.
Bytelnost
Když se o něčem řekne, že je to bytelné, jde o velmi kompaktní celek, odolný vůči běžnému mechanickému opotřebení a povětrnostním vlivům. Zděné domy na klíč vždy patřily a zřejmě budou patřit i v budoucnu k těm nejbytelnějším stavbám, které můžete mít k dispozici. Z osobní zkušenosti víme, že někteří návštěvníci ze zámoří (z USA a z Kanady), co navštívili Českou republiku (nebo ještě Československo), se domnívali, jak bohatá země asi jsme, když si tu mohou dovolit lidé bydlet ve zděných domech. V zámoří převládají zejména v menších městech a obcích domy ze dřeva a zděné objekty si pořizují jen ti movitější.
Požár
Každý požár domu je obrovskou tragédií, ovšem když vyhoří zděný objekt, obvykle zůstanou neporušené obvodové zdi, některé stropy i příčky, a shoří jen dřevěné krovy, bednění a další dřevěné prvky. U dřevostaveb vám může lehnout popelem celý dům, anebo alespoň požár významně naruší statiku celého objektu. Je ovšem fakt, že se výroba dřevostaveb zaměřuje i na nehořlavost stavebního materiálu, a že k takto dramatickým situacím nedochází tak často.