Ačkoliv to samozřejmě není nijak příjemné pomyšlení, pravdou je, že lidské tělo produkuje určité množství odpadu. Ten vylučujeme většinou na toaletě. Ovšem důležitou věcí, kterou mnoho lidí opomíjí, je přemýšlení, co se s ním stane dál. Dříve samozřejmě bylo nutné tento odpad manuálně vynášet na určená místa. To jednak nebylo nijak příjemné, a zároveň díky tomu okolí ne zrovna vábně vonělo. Ve městech se pak splašky vylévaly přímo z oken na ulici, což byl také jeden z důvodů, proč tehdy lidé preferovali bydlení na venkově, a proč města nebyla zrovna zdravá.
Dnes se používají dvě hlavní řešení. Jedním z nich je žumpa. Jedná se o speciální izolovaný prostor, do kterého jsou tyto odpady odváděny. Ta je pak v pravidelných intervalech, nejčastěji jednou ročně, vyvážena speciálním automobilem. To však vyžaduje určité starosti a péči. Není tedy divu, že se stále více lidí, kteří žijí na vesnicích, rozhodne pro druhou možnost, kterou je přípojka kanalizace. Ta je ve městech a větších sídlech již standardem, avšak ve velmi malých obcích nemusí být doposud zavedena, zvláště u okrajových domů. To se však v současnosti začíná měnit.
Je totiž jasné, že kanalizace je pro všechny mnohem jednodušším a pohodlnějším řešením. Již není potřeba řešit odvoz nebo se o cokoliv starat. Vše po spláchnutí jednoduše odejde do kanálu, který veškerý odpad zavede do příslušných čističek, kde je s ním naloženo podle zákona. Situaci pomáhá i to, že za tuto službu, na rozdíl od vývozu septiku, není nutné platit. Jistě, je potřeba si zaplatit zapojení přípojky a práce s tím spojené, avšak poté již můžete kanalizační systém využívat zcela bezplatně.
Není tedy divu, že se téměř raketově rozšiřuje i do těch nejmenších obcí. Jediným problémem jsou samoty, kde se většinou nevyplatí ji zavádět. Avšak je pravděpodobné, že i tento problém časem opadne, a kanály najdeme všude. A přiznejme si, že při rostoucím počtu lidí a tedy i objemu jimi vyprodukovaného odpadu to ani jinak nejde.