Ne nadarmo se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Obzvláště, pokud zdravotní nehoda postihne už člověka v mladém věku. Mezi časté a bohužel nevratné patří i amputace končetin. Ať už jako následek dopravní nehody, pracovního úrazu a nebo vlivem chronického onemocněním pozdějším věku. Obzvláště ztráta dolní končetiny bývá vpočátku těžce snášená. Na určitou dobu je omezen pohyb a pobyt na lůžku mnoho optimismu nepřináší. Proto tou nejlepší terapií je zařazení vhodných sportovních aktivit do každodenního životního rytmu. Po nezbytných rehabilitačních cvičeních, při nichž si tělo postupně zvyká zvládat nastalou tělesnou nerovnováhu, je potřeba začít cvičit. Nejprve jenom na posteli či na invalidním vozíku. Protože jen tímto způsobem se lze navrátit do normálního života.
Organizmus je v tomto čase jednostranně zatížen a tomu je potřeba odpomoci. Aby se tělo zbytečně nevysilovalo nesnesitelnou bolestí. Kondiční cvičení je vhodně vpočátku provozovat pod dohledem zkušeného terapeuta. Který pomůže udržet tolik pořebný balanc, od kterého se odvíjí všechno ostatní. Poté, v době, kdy je možné už nasadit protézu, nic nebrání v pohybu. Udržet rovnováhu lze její pomocí udržet v krátkém čase i bez podpůrných berlí a tak i přemísťování na sportoviště přestane být problémem. Jenom je potřeba jediné. Životní tempo přizpůsobit naprosto nové životní situaci.
Snad nejoblíbenějším sportem pro všechny, kterým byla amputována dolní končetina, je plavání. Kryté bazény tuto možnost nabízejí během celého roku a tímto způsobem je posíleno celé tělo. Hlavně svalové partie, které jsou během dne nejvíce zatěžovány. Dokonce i odvážlivci, převážně muži, rádi plavou i v moři. S pomocí protézy vodnické. Která jim usnadňuje nejen pobyt ve vodě. Ale tím, že její systém je voděodolný, rádi ji využívají i k dalším sportům. Jízdě na snowboardu, lyžování či cyklistice. A je jenom otázkou času, kdy i s protézou bude možné provozovat jakýkoliv oblíbený sport.